2022. április 26., kedd

Madarak és fák napja a Kemény Zsigmond Elméleti Líceum elemi tagozatán

 



Fodor Emőke vagyok, 5 éve tanítóként dolgozom a szamosújvári Kemény Zsigmond Elméleti Líceumban. Előtte 19 évet óvónőként dolgoztam. Pedagógusként, de főleg anyaként rá kellett jönnöm, hogy a mostani gyerekeket más motivál, másként tanulnak. Tanítói áthelyezésemmel szinte egyidőben kezdtem érdeklődni a digitalis pedagógia iránt. Öt éve még nagyobb ellenállásban ütköztem minden szinten: szülők, kollégák, felettesek. “Jaj, nem való a szegény gyerek kezébe a kütyü”…pedig láttuk, hogy sokkal jobban figyelnek valamire ha például lefényképezik vagy filmet látnak róla, mintha arról szóban mesélnénk. A pandémia és az online oktatás számomra és kollégáim számára óriási lehetőség volt a továbbtanulásra és önfejlesztésre. Naponta néztük a tutoriálokat, iratkoztunk képzésekre, webináriumokra, küldtük egymásnak a neten talált jobbnál-jobb ötleteket. A közös tanulás közösséget kovácsolt belőlünk. A Digitális Témahéten harmadszor veszünk részt, de minden évben hallgatói vagyunk a pályázati időszakot megelőző webináriumoknak, képzéseknek. Hisszük, hogy közös tanulással, a gyerekekre figyelve- egy kicsit jobbá tehetjük a világot, ahol élünk.

Fodor Emőke

 

Madarak és fák napja a Kemény Zsigmond Elméleti Líceum elemi tagozatán

 

            A címben jelölt világnapot május 10-én ünneplik, azzal a céllal, hogy a környezetvédelemre felhívják a figyelmet. A környezetvédelem fontossága illetve a környezetünkben élő növények, állatok ismeretének hiányosságai ihlették meg iskolánk tanítóit a projekt kidolgozásában, mellyel a 2022-es Digitális Témahétre is pályáznak.



            A projektet Felszegi Melinda tanítónő vezette, aki a negyedikesekkel számos megfigyelést, kutatást végzett digitális eszközök, alkalmazások felhasználásával.

A projekt kezdettől fogva a résztvevők (elemi tagozatos diákok, tanítók, tanárok) együttműködésén alapult. Az együttműködés során biztosítottuk a folyamatos egyéni és kiscsoportos értékelést, biztattuk és megerősítettük a diákok tevékenységét.


A Madarak és fák napja című projektünk tevékenységeit két nagy részre osztottuk. A másodikos és a negyedikes diákok (45 fő) alkották az első, a munkacsoportot, ők voltak azok, akik összeállították a tartalmat, szófelhőket szerkesztettek, elolvasták a mesét, dramatizálták és előadták azt, interjút készítettek, madarakat és fákat fényképeztek, robot pályát alakítottak ki, Genially szabadulószobát szerkesztettek, kísérleteztek.


A társaik - 80 diák - alkották a játszótársak csapatát, ők már a produktum, a társasjáték élvezői voltak. Erre a projekt záró napján került sor, április 13-án.

            A projektmunka első szakaszában a másodikos és a negyedikes diákok szófelhőt alkotva válaszoltak a ,,Mit ajándékozol a tölgyfának?” kérdésre. Előbb hagyományos módon papírra vetették ajándék ötleteiket, amit lefotóztunk és gif-et készítettünk belőle vagy digitalizálták őket a Wordart alkalmazás segítségével. Közösen elolvastuk Zelk Zoltán A tölgyfa születésnapja című meséjét.

A másodikos gyerekek az olvasott mesét dramatizálták. A két osztály diákjai madarakat fényképeztek. Az elkészült képeket a classroomba töltötték fel vagy digitálisan küldték a tanítóknak. 

A negyedikes gyerekek egyik csapata interjút készített azokkal a tanárokkal, akik majd tanítani fogják őket. A megválaszolandó kérdés - Kicsoda lenne Ön a faiskolában? volt.  Gyakorolták az interjúkészítést, megtanulták, hogyan kell hangfájlt készíteni és azt továbbítani. A tanárok feladata az volt, hogy faként mutatkozzanak be, anélkül, hogy a fa nevét kiejtsék. Az interjút a negyedikesek beillesztették a projektzáró társasjátékba. A tanárok is játékos kedvvel kapcsolódtak be az interjúadásba, a negyedikesek is fontos ügyben léptek be a nagyiskola tanárijába.


Mindenkinek feladatként volt kiosztva, hogy fákat, madarakat fényképezzenek, madárhangokat rögzítsenek. Sok szülő volt partner ebben a feladatban, parkba, a széki nádasba mentek a gyerekekkel, hogy lencsevégre kapjanak különlegesebb madarakat is. A lefotózott madarakat azonosították, majd a biológia szakos külső szakértővel leellenőriztettük a feladat megoldás helyességét.

Az osztályban kísérleteket végeztünk, az eredményeket a Wordwall igaz-hamis játékban rögzítettük. A tehetséges gyerekek Genially szabadulószobát készítettek, matematikai szöveges feladatokkal. 

A projektmunka második szakaszában a diákok által összeállított tartalmat összesítettük egy társasjátékban, amely egyben a projekt produktuma is. Az iskola aulájában kirakott tölgyfán alakítottunk ki pályákat. Minden pályára hat próba került, minden próbát egy negyedikes diák irányított. Az elemis diákok vegyes négy tagú csoportokat alkotnak. A csoport kialakításnál figyelembe vettük a gyerekek tanulási sajátosságait. Minden évfolyamból volt egy gyerek, a feladatokat együtt oldották meg, mindenkinek volt saját korához illő feladata, ugyanakkor a csapatszellem győzött. Azok a gyerekek, akik nem vettek részt a társasjátékban, a kézműves forgószínpad műhelyein ügyeskedtek. A kézimunka forgószínpad négy helyszíne - fecske háló készítés, gyurma tojás díszítés, tojás fonallal díszítve, daloló fa színezése. Itt is negyedikes diák fogadta a kisebb társait, a tanítók vezették a csoportokat.


A társasjáték helyszínei :

Interjú - a videóban hallott leírás alapján válassza ki a megfelelő fát

Párosító - a madárhang hallatán ismerje fel a madarat

Robotika - a papír újrahasznosítás útján vezesse végig a robotot

Wordwall játék - Igaz-Hamis állítások a kísérletek szerint

Genially szabadulószoba - témával kapcsolatos szöveges feladatok megoldása, titkos kód megtalálása

A játék során mindenki a tölgyfát ábrázoló gyűjtőlapjára gyűjtötte a matricákat, az értékeléskor pedig kiosztottuk az okleveleket minden résztvevő számára, hisz mindenki teljesítette a próbákat.

Értékelésként a Google űrlapot töltötték ki a diákok, melyben mindenki azt jelölte be, hogy szeretne még hasonló tanulási szituációt, érdekes témákat is javasoltak, mint sportok, kincskeresés, gyereknap.

A projektről Genially bemutató is készült, https://view.genial.ly/6263721b42b22800112cfaec/presentation-digitalis-temahet?fbclid=IwAR3YmnXsHHZ2kYayMr0KsZJhThyS8a9RY6C06tvYaqmsjCSXsPh-rTbvIfk

illetve egy Wakelet felületen is bemutatásra kerültek a projekt elemei.

https://wakelet.com/wake/Y8P5nv6EeNWT7anHgUAvJ

 

2022. április 7., csütörtök

Beszéljünk a beszédhibákról!



Az iskolai mindennapokban egyre több kisikolás életét keseríti meg az, hogy beszédhibája van. A probléma az ártalmatlannak tűnő pöszségtől egészen a súlyos zavarokig terjedhet. Sokszor a szülő nem tulajdonít jelentőséget ezeknek a rendellenességeknek, hiszen a gyerek olyan aranyos... én is selypítettem és kinőttem... Sajnos a beszédhibák nem szívódnak fel maguktól és nagyon sok problémát okozhatnak az olvasás és írás tanulásában ezért mindenképpen kellő figyelmet és főképp megfelelő fejlesztést igényelnek. Gyakran előfordul azonban az is, hogy nincs szakember, akitől segítséget lehetne kérni és a tanító tanácstalan. Ezekben az esetekben sem szabad szőnyeg alá söpörni a problémát, hiszen mi tanítók is sokat tehetünk azért, hogy tanítványaink beszéde tiszta és helyes legyen, sok esetben már egy kevés odafigyelés is csodákra képes.

Már előkészítő osztályban elkezdhetjük játékos gyakorlatokkal ügyesíteni a bezédképző szerveket, ezeket nagyon élvezik a gyerekek. Léteznek olyan kártyacsomagok is, amik ebben segítenek. 

Az én kedvencem ez a csomag, melynek 40 kártyáján állatkölykök kerülnek érdekes helyzetekbe, őket utánozzák a gyerekek. Nagyon jól megmozgatja az arc és a száj izmait, előbújik a szájukból a nyelvük, tornáztatni lehet az ajkakat.

A közös játék során minden gyerek húz egy kártyát, bemutatja a rajta ábrázolt helyzetet és az osztály utánozza, amit látott. A játék hevében a gyerekek igyekeznek jól teljesíteni, észre sem veszik, hogy közben fejlődnek, ügyesednek. Az apróbb rendellenességek sok esetben spontán módon, célzott beavatkozás nélkül korrigálódnak. Ha viszont a probléma továbbra is fennáll, próbálkozhatunk egyéni fejlesztéssel is. Nagyon fontos, hogy célzott beavatkozás esetén ne az osztály előtt dolgozzunk a gyerekkel, közösségben ne javítsuk, elégedjünk meg azzal, hogy a helyes ejtést minden lehetséges alkalommal frontálisan megmutatjuk, biztassuk a gyerekeket arra, hogy próbálkozzanak, de semmiképpen ne szóljunk rá név szerint azokra a gyerekekre, akinél rendellenességet tapasztalunk.










A hangoztatásban is helye van a mókának. Nagyon szeretik a gyerekek a kerettörténeteket. Az én tanítványaim kedvence az állatkerti látogatás. A történetet én mesélem az ő feladatuk, hogy a hangutánzó részeket előadják, illetve elvégezzék az artikulációt segítő mozgásokat.

Látogatás az állatkertben

A gyerekek nagyon ügyesek voltak. A tanító néni ezért állatkertbe viszi őket.

Kettesével sorba állnak: egy-kettő, egy-kettő. (itt a ritmus a fontos)

Elsétálnak az iskolabuszhoz.

A busz vezetője kinyitja az ajtót: pssz.

A gyerekek felszállnak, közben a tanító néni számol: egy-kettő, egy-kettő.

A buszvezető becsukja az ajtót: pssz.

Elindul a busz: brrr (jó sokáig lehet húzni a motor berregésének az utánzását, összeszorított ajkakkal kiengedve a levegőt, ez nagy szolgálatot tesz azoknál a gyerekeknél, akik a r hang ejtésével küszködnek).

Megérkezik a busz az állatkerthez. Megáll.

A buszvezető kinyitja az ajtót: pssz.

A gyerekek leszállnak, közben a tanító néni számol: egy-kettő, egy-kettő.

Elindulnak a látogatásra. Először a majomházat látogatják meg.

A majmok grimaszokat vágnak: u-u-á-á.

Aztán az oroszlánokat látogatják meg. Ezek nagyot bömbölnek: oáó.

A hüllőházban a kígyók kidugják a nyelvüket és jobbra-balra mozgatják.

A víziló ásít.

A halak csendesen tátognak.

A zsiráf a nyelvével elkapja a leveleket és az alsó állkapcsát jobbra-balra forgatva megrágja.

Az elefánt trombitál: tü-tü-tü-tű.

A krokodil csattogtatja a fogait.

A tevegyerek morcos, lebiggyeszti az alsó ajkát.

A hangyász kidugja a nyelvét és berántja vele a hangyákat.

A kis kenguru puszit küld. (beszívjuk az arcunkat).

A lajhár orrára rászállt egy légy, de lusta elhessenteni, csak lefújja. (kidugott nyelvünkkel irányítjuk felfelé a levegőt).

A látogatás végén a gyerekek fagyit kapnak, amit örömmel elnyalogatnak.

Elsétálnak az iskolabuszhoz.

A busz vezetője kinyitja az ajtót: pssz.

A gyerekek felszállnak, közben a tanító néni számol: egy-kettő, egy-kettő.

A buszvezető becsukja az ajtót: pssz.

Elindul a busz: brrr.

Hazaérnek. A busz megáll.

A buszvezető kinyitja az ajtót: pssz.

A gyerekek leszállnak, közben a tanító néni számol: egy-kettő, egy-kettő.

Együtt  mondják: Micsoda délután volt! Köszönjük szépen!

 

A mesét mindig a kedvünk szerint alakíthatjuk. A gyerekek soha nem unják meg, sőt! Szívesen lesznek alakítói a történetnek.

Segítségünkre lehet még a beszédfejlesztésben: