2022. április 26., kedd

Madarak és fák napja a Kemény Zsigmond Elméleti Líceum elemi tagozatán

 



Fodor Emőke vagyok, 5 éve tanítóként dolgozom a szamosújvári Kemény Zsigmond Elméleti Líceumban. Előtte 19 évet óvónőként dolgoztam. Pedagógusként, de főleg anyaként rá kellett jönnöm, hogy a mostani gyerekeket más motivál, másként tanulnak. Tanítói áthelyezésemmel szinte egyidőben kezdtem érdeklődni a digitalis pedagógia iránt. Öt éve még nagyobb ellenállásban ütköztem minden szinten: szülők, kollégák, felettesek. “Jaj, nem való a szegény gyerek kezébe a kütyü”…pedig láttuk, hogy sokkal jobban figyelnek valamire ha például lefényképezik vagy filmet látnak róla, mintha arról szóban mesélnénk. A pandémia és az online oktatás számomra és kollégáim számára óriási lehetőség volt a továbbtanulásra és önfejlesztésre. Naponta néztük a tutoriálokat, iratkoztunk képzésekre, webináriumokra, küldtük egymásnak a neten talált jobbnál-jobb ötleteket. A közös tanulás közösséget kovácsolt belőlünk. A Digitális Témahéten harmadszor veszünk részt, de minden évben hallgatói vagyunk a pályázati időszakot megelőző webináriumoknak, képzéseknek. Hisszük, hogy közös tanulással, a gyerekekre figyelve- egy kicsit jobbá tehetjük a világot, ahol élünk.

Fodor Emőke

 

Madarak és fák napja a Kemény Zsigmond Elméleti Líceum elemi tagozatán

 

            A címben jelölt világnapot május 10-én ünneplik, azzal a céllal, hogy a környezetvédelemre felhívják a figyelmet. A környezetvédelem fontossága illetve a környezetünkben élő növények, állatok ismeretének hiányosságai ihlették meg iskolánk tanítóit a projekt kidolgozásában, mellyel a 2022-es Digitális Témahétre is pályáznak.



            A projektet Felszegi Melinda tanítónő vezette, aki a negyedikesekkel számos megfigyelést, kutatást végzett digitális eszközök, alkalmazások felhasználásával.

A projekt kezdettől fogva a résztvevők (elemi tagozatos diákok, tanítók, tanárok) együttműködésén alapult. Az együttműködés során biztosítottuk a folyamatos egyéni és kiscsoportos értékelést, biztattuk és megerősítettük a diákok tevékenységét.


A Madarak és fák napja című projektünk tevékenységeit két nagy részre osztottuk. A másodikos és a negyedikes diákok (45 fő) alkották az első, a munkacsoportot, ők voltak azok, akik összeállították a tartalmat, szófelhőket szerkesztettek, elolvasták a mesét, dramatizálták és előadták azt, interjút készítettek, madarakat és fákat fényképeztek, robot pályát alakítottak ki, Genially szabadulószobát szerkesztettek, kísérleteztek.


A társaik - 80 diák - alkották a játszótársak csapatát, ők már a produktum, a társasjáték élvezői voltak. Erre a projekt záró napján került sor, április 13-án.

            A projektmunka első szakaszában a másodikos és a negyedikes diákok szófelhőt alkotva válaszoltak a ,,Mit ajándékozol a tölgyfának?” kérdésre. Előbb hagyományos módon papírra vetették ajándék ötleteiket, amit lefotóztunk és gif-et készítettünk belőle vagy digitalizálták őket a Wordart alkalmazás segítségével. Közösen elolvastuk Zelk Zoltán A tölgyfa születésnapja című meséjét.

A másodikos gyerekek az olvasott mesét dramatizálták. A két osztály diákjai madarakat fényképeztek. Az elkészült képeket a classroomba töltötték fel vagy digitálisan küldték a tanítóknak. 

A negyedikes gyerekek egyik csapata interjút készített azokkal a tanárokkal, akik majd tanítani fogják őket. A megválaszolandó kérdés - Kicsoda lenne Ön a faiskolában? volt.  Gyakorolták az interjúkészítést, megtanulták, hogyan kell hangfájlt készíteni és azt továbbítani. A tanárok feladata az volt, hogy faként mutatkozzanak be, anélkül, hogy a fa nevét kiejtsék. Az interjút a negyedikesek beillesztették a projektzáró társasjátékba. A tanárok is játékos kedvvel kapcsolódtak be az interjúadásba, a negyedikesek is fontos ügyben léptek be a nagyiskola tanárijába.


Mindenkinek feladatként volt kiosztva, hogy fákat, madarakat fényképezzenek, madárhangokat rögzítsenek. Sok szülő volt partner ebben a feladatban, parkba, a széki nádasba mentek a gyerekekkel, hogy lencsevégre kapjanak különlegesebb madarakat is. A lefotózott madarakat azonosították, majd a biológia szakos külső szakértővel leellenőriztettük a feladat megoldás helyességét.

Az osztályban kísérleteket végeztünk, az eredményeket a Wordwall igaz-hamis játékban rögzítettük. A tehetséges gyerekek Genially szabadulószobát készítettek, matematikai szöveges feladatokkal. 

A projektmunka második szakaszában a diákok által összeállított tartalmat összesítettük egy társasjátékban, amely egyben a projekt produktuma is. Az iskola aulájában kirakott tölgyfán alakítottunk ki pályákat. Minden pályára hat próba került, minden próbát egy negyedikes diák irányított. Az elemis diákok vegyes négy tagú csoportokat alkotnak. A csoport kialakításnál figyelembe vettük a gyerekek tanulási sajátosságait. Minden évfolyamból volt egy gyerek, a feladatokat együtt oldották meg, mindenkinek volt saját korához illő feladata, ugyanakkor a csapatszellem győzött. Azok a gyerekek, akik nem vettek részt a társasjátékban, a kézműves forgószínpad műhelyein ügyeskedtek. A kézimunka forgószínpad négy helyszíne - fecske háló készítés, gyurma tojás díszítés, tojás fonallal díszítve, daloló fa színezése. Itt is negyedikes diák fogadta a kisebb társait, a tanítók vezették a csoportokat.


A társasjáték helyszínei :

Interjú - a videóban hallott leírás alapján válassza ki a megfelelő fát

Párosító - a madárhang hallatán ismerje fel a madarat

Robotika - a papír újrahasznosítás útján vezesse végig a robotot

Wordwall játék - Igaz-Hamis állítások a kísérletek szerint

Genially szabadulószoba - témával kapcsolatos szöveges feladatok megoldása, titkos kód megtalálása

A játék során mindenki a tölgyfát ábrázoló gyűjtőlapjára gyűjtötte a matricákat, az értékeléskor pedig kiosztottuk az okleveleket minden résztvevő számára, hisz mindenki teljesítette a próbákat.

Értékelésként a Google űrlapot töltötték ki a diákok, melyben mindenki azt jelölte be, hogy szeretne még hasonló tanulási szituációt, érdekes témákat is javasoltak, mint sportok, kincskeresés, gyereknap.

A projektről Genially bemutató is készült, https://view.genial.ly/6263721b42b22800112cfaec/presentation-digitalis-temahet?fbclid=IwAR3YmnXsHHZ2kYayMr0KsZJhThyS8a9RY6C06tvYaqmsjCSXsPh-rTbvIfk

illetve egy Wakelet felületen is bemutatásra kerültek a projekt elemei.

https://wakelet.com/wake/Y8P5nv6EeNWT7anHgUAvJ

 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése